90 lat tenisa stołowego na Śląsku
Podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbyły się w Gliwicach ( 1-3.03.2019 r.) rozpoczęto jubileuszowe obchody. W kościele pw. św. Anny w Gliwicach –Łabędy odprawiono mszę w intencji środowiska tenisa stołowego na Śląsku i w Polsce, poświęcono też sztandar Śl.ZTS ufundowany przez śląskie środowisko pingpongowe . Podczas akademii, zaprezentowano piętnastominutowy film historyczny i 20-minutową prezentację„ Ślązacy grają dalej”. Zasłużonych zawodników, trenerów i działaczy wyróżniono okolicznościowymi odznakami 90-lecia Śl. ZTS, a wieczorem odbyło się spotkanie pokoleń . W następnym dniu w auli Centrum Sportowo-Kulturalnego Łabędź miała miejsce promocja książki dr Wiesława Pięty „ Sport na Śląsku tenis stołowy w latach 1929-2019” i spotkanie jubileuszowe adresowane do przedstawicieli śląskich klubów tenisa stołowego. Dodatkowe jubileuszowe spotkania odbyły się jeszcze w Częstochowie (październik) i w Gilowicach (grudzień).
90 lat temu w dzienniku „Polonia” napisano .. „ W Mysłowicach , 17 marca 1929 r. rozegrano zawody pokazowe w pingponga, w których wystąpili pingpongiści KS 06 Mysłowice i KS Brzezinka (9:1), siostry Kanterówny z KS 06 Mysłowice oraz 13-letni Marcol z KS 06 Mysłowice i 23-letni Lindzwi z 07 Siemianowice ( 20:22, 21:16, 21:17)…”. Ten fakt uznano za początki tej gry na Śląsku . Rok wcześniej księża Paweł Lex z Halemby i Jan Broy z Brzozowic wprowadzili pingopong do programu działania Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. W końcu tego roku działacze Śląska niemieckiego zorganizowali mistrzostwa województwa do udziału w nich zaprosili też polskich pingpongistów. Wtedy zwyciężyli panna Volkmer (KKT Katowicie) i Wittner (Bytom). W drugiej dekadzie minionego wieku szczególnie aktywne były polskie, niemieckie i żydowskie kluby sportowe w tym m.in. Katowicki Klub Tenisowy, Olimpia Mikołów, Hakoah Będzin, Śląski Klub Lekkiej Atletyki, AKS Królewska Huta, ZTGS Makkabi Królewska Huta, Ping Pong Club Beuthen ( Bytom), Hakoah Hindenburg (Zabrze) oraz częstochowskie Makkabi i Hakoah. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło tej nowej dyscyplinie sportu, wkrótce na Śląsk sprowadzono wielokrotnego mistrza świata Węgra –Laszlo Bellak. Organizatorem pierwszego otwartego międzynarodowego turnieju o mistrzostwa Śląska (1931 r.) był ŻTGS Makkabi Królewska Huta. W holu hotelu hrabiego F.W. Redena wystartowało 150 zawodników z Wrocławia, Berlina, Pragi, Wiednia, Budapesztu , Łodzi, Warszawy, Lwowa oraz Śląska polskiego i niemieckiego . Wtedy zwyciężył L. Bellak , drugie miejsce zdobył 17-letni Alojzy Ehrlich (późniejszy trzykrotny wicemistrz świata). Pierwszym mistrzem Śląska (1931r.) w grze pojedynczej został Józef Kornahauser z Makkabi Królewska Huta.
W dniu 23 października 1932 r. w Królewskiej Hucie powołano Śląski Okręgowy Związek Pingpongowy z jej pierwszym prezesem Henrykiem Chmielem (Wysoki Urzędnik Polskich Kopalni Skarbowych). Wówczas siedziba związku mieściła się w Królewskiej Hucie ul. Hajducka 3/6 (mieszkanie Franciszka Wonsa- skarbnika związku). Ważnym celem w działalności związku była organizacja mistrzostw Śląska w trzech klasach „A”, „B” i „C”, popularyzacja tenisa stołowego w organizacjach młodzieżowych ( Organizacja Młodzieży Powstańczej, Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej, Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży , Związek Harcerstwa Polskiego), wspieranie inicjatyw rozgrywania mistrzostw miast i miasteczek. Wtedy wpisowe do mistrzostw wynosiło 2, 5 złotego od drużyny , 2 złote od singlisty. W mistrzostwach Polski (Warszawa) Ślązacy zadebiutowali dopiero w 1936 r, a podczas turnieju urzędujący prezes Śl.ZTS –Paluchowicz życzył …” zauważenia startu Ślązaków (w tym przypadku Związku Strzeleckiego ze Świętochłowic i Gewerk Deutsch Arbeiter Chorzów) przez władze PZTS oraz pozytywnej postawy zgodnie z zasadami sportowej walki…”. Historyczny medal w Indywidualnych Mistrzostwach Polski ( 1937 r.) dla Śląska wywalczyła Cichoniówna ze Świętochłowic. W finale uległa Zofii Smętek z Warszawy ( po tym sukcesie Z.Smętek zmieniła płeć). W kolejnych mistrzostwach Polski w Częstochowie (1938 r.) Bernard Pukiet wychowanek Makkabi Sosnowiec wywalczył tytuł wicemistrza (w czasie wojny ukrywał się w Sosnowcu , złapany przez gestapo, doprowadzony do taboru uciekł z transportu do Auschwitz, wojnę przeżył na Syberii , po wojnie z Polski poprzez Niemcy wyjechał do USA i tam został trzykrotnym mistrzem tego kraju, w barwach USA wystąpił w ośmiu mistrzostwach świata). Podczas częstochowskich mistrzostw Polski wprowadzono do rozgrywek mistrzowskich piłeczkę pingpongową „Wir” produkowaną przez Izydora Mitza z Częstochowy. Krótko przed wybuchem wojny Makkabi Chorzów zdobyło drugie miejsce ( Lwów -1939r.).
Na przełomie 1950/1951 nastąpiła reorganizacja sportu polskiego , a tym samym powołano Sekcję Tenisa Stołowego przy Wojewódzkim Komitecie Kultury Fizycznej w Katowicach ( przewodniczący Włodzimierz Dudek). W piątej dekadzie XX wieku nastąpił dynamiczny rozwój tej dyscypliny sportu (przykładowo rywalizowano: w klasie „A”, „B” , „C” i „D”, w mistrzostwach Śląska występowało aż 128 zawodników, w Ogólnopolskim Turnieju Klasyfikacyjnym w Elblągu na 152 pingpongistów aż 27 pochodziło z województwa stalinogrodzkiego). 23 listopada 1956 r. podjęto uchwałę o powrocie do dawnej nazwy –Śl.OZTS (prezes Władysław Oleksiak. Powołano podokręgowe związki tenisa stołowego w Gliwicach, Będzinie, Siemianowicach, Bielsku- Białej, Częstochowie i w Rybniku. W tym czasie zarejestrowanych było 158 sekcji, 240 drużyn, w których grało 1400 zawodników. Zapoczątkowano wymianę międzynarodową z NRD , Czechosłowacją, Węgrami i Bułgaria . Kontakty te wpłynęły znacząco na podniesienie poziomu sportowego i zaopatrzenia się w importowany trudny do zdobycia sprzęt sportowy ( rakietki, piłeczki pingpongowe, siatki do gry). Sportowo w kraju liczyły się AZS Gliwice, HKS Siemianowiczanka i Wawel Wirek. Tytuły mistrza Polski zdobywali Czesława Noworyta i Witold Woźnica (był jednocześnie mistrzem Polski seniorów i juniorów). Śląsk zdecydowanie przodował we wszystkich współzawodnictwach sportowych (okręgów , klubów), Po raz szósty zorganizowano IMP i jubileusz 40-lecia istnienia tenisa stołowego na Śląsku (Siemianowice-1969). Pierwszy medal mistrzostw Europy (1970 r.) wywalczyła C. Noworyta (gra podwójna).
|Z dniem 1 stycznia 1974 r. rozpoczęła działalność Sekcja Tenisa Stołowego Wojewódzkiej Federacji Sportu w Katowicach (prezes Witold Kawczyk). W wyniku reformy administracyjnej kraju (1975 r.) z województwa katowickiego wyodrębniło się Bielsko-Biała i Częstochowa (zostały stolicami województw) i tam właśnie powołano nowe związki: w Częstochowie (prezes Zbigniew Tobijański), Bielsku-Białej (prezes Leszek Gracz). W strukturze OZTS Katowice od 1976 r. utrzymano podokręgi : gliwicki, zagłębiowski, rybnicki i siemianowicki , dodatkowo utworzono delegatury w Olkuszu, Pszczynie, Rybniku i Kuźni Raciborskiej. Wtedy na Śląsku i Polsce przodowały kluby akademickie i górnicze w tym AZS Gliwice, ROW Rybnik oraz GKS Jastrzębie, a w Spartakiadzie Młodzieży (tenis stołowy do programu tego współzawodnictwa wprowadzono w 1973r.) Na 9920 zawodników zarejestrowanych w PZTS aż 20 % pochodziło ze Śląska.
Medale Ślązaków w mistrzostwach świata i Europy
W ósmej dekadzie XX wieku Stefan Dryszel i Norbert Mnich zdobyli brązowy medal drużynowych mistrzostw świata (Goeteborg- 1985 r.) oraz S. Dryszel i Piotr Molenda srebrny i brązowy medal w drużynowych mistrzostwach Europy (Moskwa -1984, Praga -1986). S. Dryszel z J. Szatko , A. Grubbą i L.Kucharskim dwukrotnie wygrywa superligę europejską. W Igrzyskach Olimpijskich (Seul -1988 r.) wystąpił P. Molenda. Kolejne tytuły mistrza Polski zdobywają tenisiści stołowi AZS Gliwice i GKS Jastrzębie. Gospodarzami IMP seniorów są Zawiercie (dwukrotnie) i Częstochowa. Z funkcji prezesa OZTS Katowice zrezygnował Witold Kawczyk (70 lat). W Jastrzębiu-Zdrój obchodzono jubileusz 60-lecia OZTS Katowice. Utrzymano pozycję lidera w Polsce pod względem sportowo- organizacyjnym. W najwyższych ligach reprezentujących makroregion Śląski występowały GKS Jastrzębie , AZS Częstochowa, AZS Gliwice , Górnik Czerwionka i Wawel Wirek.
W Trzeciej Rzeczypospolitej (1989-1999) ograniczono dotacje finansowe, ostatecznie zlikwidowano fikcyjne etaty dla sportowców, a w sporcie pojawili się sponsorzy. W warunkach tych radziły sobie nieliczne kluby . Do Częstochowy na promocję tej pięknej gry i wsparcia fundacji „Gloria Victis” zaproszono największe światowe gwiazdy: Jana Ove Waldnera, Joergena Perssona , Jeana Philipe Gatiena i Andrzeja Grubbę. W Jastrzębiu-Zdrój , W. Kwiecień postawił na chińskie szkolenie (zatrudnił Miao Cang Shenga). W tej dekadzie
Mistrzostwa Polski Seniorów zorganizowano w Jastrzębiu-Zdrój (trzykrotnie), Olkuszu, Libiążu i w Katowicach. W 13 grudnia 1991 r. przywrócono dawną nazwę Śląski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego (prezes Mieczysław Pięta). Wychowanek Górnika 23 Czerwionka - Piotr Skierski wystąpił w turnieju indywidualnym w Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (1992r.). W Jastrzębiu-Zdrój odbyła się I Dziecięca Olimpiada pod patronatem Prezydenta RP Lecha Wałęsy. W Częstochowie rozpoczęto organizację Festiwali Tenisa Stołowego (1995r.) , w programie były Ogólnopolskie mistrzostwa w mini tenisie stołowym (według pomysłu W. Pięty wprowadzono rywalizację w dwóch kategoriach wiekowych (skrzat i żak, a sety rozgrywano już do 11 pkt.), Polska Top 12 kobiet, puchar Śląska amatorów, puchar kobiet o paterę „Trybuny Śląskiej”. Z inicjatywy zarządu Śl. OZTS rozpoczęto rywalizację o puchar Polski i medale mistrzostw Polski weteranów oraz w turniejach ogólnopolskich o puchar TV Katowice .Cenną inicjatywą W. Kwietnia i R. Fajkusa była organizacja turnieju wigilijnego w Żorach, kontynuowano też w Zawierciu turniej z okazji „Dnia Dziecka” . Sportowo dominował Baildon Katowice (mężczyźni) , Ogrodnik Bielsko-Biała, AZS WSP Częstochowa (kobiety). Lucjan Błaszczyk wywalczył brązowy medal mistrzostw Europy w grze mieszanej (1994). Ukazywał się miesięcznik „ Ping –Pong Śląski”
W trakcie sezonu 1998/ 1999 miała miejsce reforma administracyjna kraju . W wyniku tych działań nowe województwo śląskie połączyło terytorium byłych województw : częstochowskiego, , bielskiego i katowickiego. Nowy podział administracyjny wymógł zmiany w strukturze PZTS. W dniu 22 stycznia 1999 r. wpisano do rejestru KRS Śląski Związek Tenisa Stołowego. Obchody 70-lecia odbyły w Częstochowie, a 80-lecia istnienia tenisa stołowego na Śląsku (Sosnowiec-2010).Godność Prezesa Honorowego nadano Mieczysławowi Pięcie w 2000 r.
Ślązacy fundują sztandar
W Zawierciu podczas IMP (2006r.) z inicjatywy W. Piety –prezesa Śl. ZTS ufundowany sztandar przekazano Polskiemu Związkowi Tenisa Stołowego.
Poczet sztandarowy, od prawej: W. Stelmach, S. Dryszel, AZS AJD ( wicemistrz Polski ,zdobywca pucharu Polski
P. Molik , M. Pięta , z tyłu M. Wnuk,W. Chrabąszcz (2005) Yang Xin, P. Narkiewicz, XU Jie, P. Matuszewski
Źródło: Zbiory W. Pięty
W przepisach gry nastąpiła ewolucja, wprowadzono do gry większe piłki (zwiększono średnicę z 38 mm do 40 mm, skrócono rozgrywanie setów do 11 pkt., zmienił się sposób wykonywania podania, zakazano stosowania klejów chemicznych do klejenia okładzin). Śląsk nadal przodował we współzawodnictwie okręgów, a także posiadanych licencji klubowych i zawodniczych (w 2008 r. były ich najwięcej -1515 licencji) . Sportowo najlepszą sekcje posiadał AZS AJD Częstochowa, zawodniczki tego klubu wspomagane przez XU Jie („Ksenię”) dwukrotnie zdobyły tytuł drużynowego wicemistrza Polski , puchar Polski i tytuły mistrzowskie w grze pojedynczej. Adam Jurasz (wychowanek Soły Żywiec) wywalczył srebrny medal w Igrzyskach Paraolimpijskich (Ateny -2004). Po 46 latach w gry w I lidze status pierwszoligowca stracił AZS Gliwice. TVP 3 Katowice prowadziła 20 minutowe relacje z mistrzostw Śląska seniorów, wydawano „ Pingpong Polski”, a także kalendarze okolicznościowe, wyniki II ligi ukazywały się w telegazecie TVP 3 Katowice. Podjęto szereg działań szkoleniowych W tym m.in. przeprowadzono warsztaty 8 –godzinne dla 88 nauczycieli, coroczne narady szkoleniowe w Gilowicach, kurs instruktorski.
W ostatnim dziesięcioleciu trzykrotnie zorganizowano Mistrzostwa Polski Seniorów ( Sosnowiec-2010 , Częstochowa -2017, Gliwice-2019). Karierę sędziowską w wieku 81 lat zakończył Mieczysław Pięta , w ciągu 60 lat prowadził 7251 spotkań tym samym został polskim, a może światowym rekordzistą. Z działań organizacyjnych odnotowano stworzenie galerii sław Polskiego Tenisa Stołowego im. Alojzego Ehrlicha (2017 r.) i poczet Sędziów Honorowych PZTS .Obecnie prezesem Śl. ZTS tenisa stołowego jest Robert Wielgosz. Śląski związek posiada bardzo rozbudowany system współzawodnictwa sportowego indywidualny (skrzat, żak , młodzik, kadet, junior, młodzieżowiec, senior , weteran) i drużynowy ( od klasy ”A” do II ligi państwowej). Sportowo w najwyższych ligach występują AZS UJD Częstochowa i TTS Polonia Bytom, najwyższej na listach PZTS byli sklasyfikowani: Roksana Załomska, Sandra Wabik , Jarosław Tomicki, Robert Floras.
Śląsk miał zasłużonych działaczy: J. Kornhauser, A. Muszkiet, M. Murek,W. Dudek, W. Oleksiak , B. Nohel, W. Kawczyk, M. Pięta, J. Dąbrowski, H. Swędzioł, H. Fornalak, M. Gracz, L. Tomza, Z. Tobijański, K.Kubaczka, W. Kwiecień, R. Fajkus, W.Pięta, M. Napierała, W. Waldowski.
Na tytuł szczególnie zasłużonych zawodników minionego okresu zasłużyli: W. Kawczyk, W. Woźnica, S. Dryszel, P. Molenda, P. Skierski, L. Błaszczyk, C. Noworyta, W. Sikora- Stelmach, P. Narkiewicz, J. Langosz-Pękała, A. Mikijaniec , P. Molik, XU Jie.
W męskiej rywalizacji klubowej znaczącą rolę odegrały: Makkabi Chorzów, Kop. Polska Świętochłowice, HKS Siemianowiczanka , AZS Gliwice, Baildon Katowice, Silesia Miechowice, a wśród kobiet : Górnik Świętochłowice, AZS Gliwice, GKS Jastrzębie, Górnik 09 Mysłowice, AZS Karpatia Bielsko-Biała, AZS UJD Częstochowa. W ciągu 90-lat pingpongiści Śląska reprezentowali Polskę we wszystkich kategoriach wiekowych w mistrzostwach świata i Europy, wywalczyli 263 medale w IMP seniorów, 71 w DMP i 11 –krotnie zdobyli puchar Polski. Organizowali mecze superligi, międzynarodowe mistrzostwa Polski oraz 20–krotnie mistrzostwa Polski seniorów. W planach ITTF uwzględniono organizację światowego turnieju Challenge Polish Open (Gliwice 11-15.03.2020 r.)
Rok 2019 przyniósł Śl.ZTS wygrana we współzawodnictwie sportowym województw , II miejsce we współzawodnictwie sportowym MSiT ( pierwszy raz w tym wieku) oraz wiele medali we wszystkich kategoriach wiekowych. Grajmy tak do 100 lat.
89 lat tenisa stołowego na Górnym Śląsku
Tenis stołowy mieszkańcom Górnego Śląsku został zaprezentowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Pionierami tej dyscypliny na polskim Śląsku byli księża: Paweł Lex z Halemby i Jan Broy z Brzozowic, którzy około 1928 roku wprowadzili ping-pong do programu Stowarzyszeń Młodzieży Polskiej. W Mysłowicach w marcu 1929 roku rozegrano zawody pokazowe z udziałem sióstr Kanterównych oraz 13 -letniego Marcola i 32 letniego Lindzwego (ten fakt należy uznać za początek tej gry na Śląsku. Pierwsze przepisy gry do ping-ponga ukazały się w roku 1929 w lokalnym dzienniku "Polonia". Początkowo tenis stołowy rozwijał się w środowisku żydowskimi, powstały liczne stowarzyszenia z sekcjami pingpongowymi, które doprowadziły w dniu 23 października 1932 r. do powołania w Królewskiej Hucie ( dzisiejszy Chorzów) Śląskiego Okręgowego Związku Ping-Pongowego. Pierwsze mistrzostwa Śląska odbyły się w 1935 roku (w II RP - rozegrano ich 5). Po drugiej wojnie światowej reaktywowano je w 1946 roku (nie odbyły się w 1954 roku - wtedy rozgrywano mistrzostwa województwa zrzeszeń). W roku 2015 odbyły się one po raz 73. Popularyzowano tą dyscyplinę sportu poprzez rozpoczęcie rozgrywek dla najmłodszych po raz pierwszy w Polsce w mini tenisie stołowym ( skrzat , żak) oraz turnieje dla weteranów.
Kalendarium z najważniejszych faktów w historii śląskiego tenisa stołowego:
1) Igrzyska Olimpijskie- Piotr Molenda AZS Gliwice (Seul -1988),
Wydarzenia z dziejów tenisa stołowego na Górnym Śląsku 1929 - 2006
1929. | W Mysłowicach rozegrano pierwsze zawody pokazowe z udziałem sióstr Kanterównych oraz 13 - letniego Marcola i 32-letniego Lindzwego |
1930. | W dzienniku "Polonia" ukazały się oficjalne przepisy gry w ping-ponga |
1931. | W Królewskiej Hucie rozegrano I międzynarodowy turniej ping-pongowy o Mistrzostwo Śląska |
1932. | 23 października odbyło się I Walne zgromadzenie Śląskiego Okręgowego Związku Ping-Pongowego |
1933. | Wystartowała liga śląska ( 12 zespołów) |
1935. | Odbyły się pierwsze Mistrzostwa Śląska Juniorów i Juniorek ( kwiecień) oraz pierwsze Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwa Śląska Seniorów i Seniorek (grudzień) |
1936. | Debiut zawodników śląskich w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski ( Warszawa ) |
1937. | Cichoniówna ( RIOK Świętochłowice) zdobyła tytuł Indywidualnego Wicemistrza Polski ( Tarnów) |
1938. | Bernard Pukiet zdobył srebrny medal w IMP ( Częstochowa) |
1939. | Drużynowe Wicemistrzostwo Polski zdobyło Makkabi Chorzów |
1946. | Reaktywowano Okręgowy Związek Tenisa Stołowego w Katowicach |
1947. | Katowice -siedzibą Polskiego Związku Tenisa Stołowego ( 2 luty) |
1948. | Witold Kawczyk z Siemianowiczanki Mistrzem Polski Seniorów. Powołano Śląsko-Dąbrowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego w Katowicach |
1950. | Debiut zawodników śląskich ( W.Kawczyk , H.Widera , A.Otremba ) w Mistrzostwach Świata (Węgry) |
1951. | Powstała Sekcja Tenisa Stołowego przy WKKF w Katowicach |
1952. | Amalia Kliszowa zdobyła tytuł Mistrza Polski Seniorek ( Górnik Świętochłowice) |
1956. | Uprawnienia instruktora tenisa stołowego na Śląsku posiadali: W. Kawczyk, J.Piechaczek, H. Krause |
1959. | Na Górnym Śląsku zarejestrowanych było 158 sekcji, 240 drużyn i 1400 zawodników. W strukturze Śl.OZTS w Katowicach funkcjonowały 4 podokręgi: Bielsko, Gliwice, Będzin, Rybnik |
1964. | Po raz pierwszy na Śląsku ( Pławniowice k/ Gliwic ) zorganizowano obóz sportowy dla młodzieży. Czesława Noworyta zdobyła tytuł Indywidualnej Mistrzyni Polski (Nowa Huta) |
1964. | Cz. Noworyta ( AZS Gliwice ) zdobyła złoty medal w IMP Seniorek |
1969. | Złoty medal IMP zdobył Witold Woźnica |
1970. | Czesława Noworyta (AZS Gliwice) zdobyła brązowy medal w Mistrzostwach Europy ( gra podwójna) |
1974. | Rozpoczęła działalność Sekcja Tenisa Stołowego przy Wojewódzkiej Federacji Sportu w Katowicach |
1975. | Z dawnego OZTS Katowice wyodrębniły się OZTS w Częstochowie i w Bielsku Białej |
1976. | ROW Rybnik - drużynowym mistrzem Polski kobiet |
1978. | Andrzej Baranowski indywidualnym mistrzem Polski seniorów |
1979. | H.Jędruś , M.Pięta , J.Woźnica uzyskali uprawnienia sędziów państwowych. Krzysztof Piechaczek zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów |
1980. | OZTS - WFS w Katowicach zawiesił rozgrywki (14 grudzień 1981-16 luty 1982r. - stan wojenny). Sikora Weronika zdobyła złoty medal w IMP (Gdańsk) |
1981. | Weronika Sikora (GKS Jastrzębie) po raz drugi indywidualną mistrzynią Polski |
1983. | Mirosław Pierończyk zdobył srebrny medal w ME Juniorów ( gra podwójna) |
1983. | W Katowicach zorganizowano mecz o mistrzostwo Superligi w Węgrami ( marzec) |
1984. | S.Dryszel i N.Mnich zdobyli brązowe medale w Mistrzostwach Świata ( drużyna) |
1987. | GKS Jastrzębie po raz czwarty zdobył złoty medal w DMP Seniorek |
1988. | Piotr Molenda ( AZS Gliwice) startował w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu |
1989. | Hala "Polonia" w Częstochowie gościła gwiazdy: J.O.Wadner, J.Persson , JF.Gatien i A. Grubba |
1992. | Piotr Skierski (Baildon Katowice) wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich (Barcelona) |
1993. | Odbyła się I Dziecięca Olimpiada pod patronatem Prezydenta RP Lecha Wałesy (Jastrzębie) |
1994. | Śl.OZTS wprowadził do kalendarza sportowego rozgrywki o Puchar Polski i turnieje dla Weteranów |
1995. | W Częstochowie opracowano przepisy gry do mini tenisa stołowego ( Skrzat i Żak ) |
1995. | Miao trzykrotną mistrzynia Europy Kadetek |
1996. | Baildon Katowice po raz drugi DMP Seniorów |
1998. | 1998- Zawodniczki AZS WSP Częstochowa zdobyły trzy złote medale w IMP Seniorów (Ostróda) |
1999. | Śląskiemu Związkowi Tenisa Stołowego nadano osobowość prawną ( I. Ns. Rej. SZS 59/1999) |
1999. | Godność Prezesa Honorowego Śl.ZTS otrzymał Mieczysław Pięta |
2003. | Patrycja Molik zdobyła złoty medal w IMP |
2004. | Śl.ZTS zrzesza 88 klubów w tym 29 UKS , 1180 zawodników, 105 sędziów i 104 instruktorów |
2005. | AZS AJD Print Cycero Rolnik zdobył po raz piąty Puchar Polski XU JIE indywidualną mistrzynią Polski seniorek |
2006. | W Sosnowcu przeprowadzono I Mistrzostwa Śląska dużą piłeczką (44 mm) |
2006. | Ufundowanie sztandaru i przekazanie PZTS podczas IMP w Zawierciu |
2010 | IMP w Sosnowcu zorganizował UKS Huragan |
2014 | Po raz czwarty TTS Polonia Bytom zdobyła puchar Polski |
2017 | Bebetto AZS AJD po raz ósmy zdobył puchar Polski Bebetto AZS AJD drużynowym wicemistrzem Polski kobiet Częstochowa gościła pingpongistów z całego świata ( Pro Tour Polish Open) |
2019 | Śl.ZTS obchodzi 90-lecie istnienia
Jubileuszowe uroczystości wraz z ufundowaniem sztandaru Sl.ZTS odbędą się
w Częstochowie podczas IMP ( 1-3.03. ) |